Një udhëtim në qendrën tregtare në Rusi është një përvojë ndryshe sot nga ajo që ishte vetëm pak muaj më parë.

“Kur linda fëmijën tim të parë, kishte shumë zgjedhje. Mothercare, Zara, çfarë të doje,” tha Evgenia Marsheva, një arkitekte 33-vjeçare.

Por kur ajo shkoi në pazar në Moskë këtë muaj për të porsalindurin e saj, shumë prej atyre markave të mëdha të shitjes me pakicë ishin mbyllur.

“Tani, unë mund të gjej vetëm produkte ruse shumë të lira ose jashtëzakonisht të shtrenjta. Unë u rrita me tregime për zgjedhjet e kufizuara që kishin prindërit e mi gjatë Bashkimit Sovjetik. Nuk e kisha menduar kurrë se do të kthehej”, tha ajo.

Tre muaj pas luftës, Rusia është bërë vendi më i sanksionuar në botë dhe pothuajse 1,000 marka të huaja, shumica e tyre vullnetarisht, kanë kufizuar operacionet e tyre atje, sipas të dhënave të mbajtura nga Yale School of Management. Eksodi i kompanive vazhdoi këtë javë me

McDonald’s që zyrtarisht njoftoi se do të largohej nga Rusia pas tre dekadash.

I ndihmuar nga rritja e çmimeve për eksportet e naftës dhe gazit, Kremlini deri më tani ka qenë në gjendje të vazhdojë financimin e përpjekjeve të tij të luftës, me vendin që shpenzon deri në 300 milionë dollarë (240 milionë £) në ditë për mbrojtjen muajin e kaluar, dyfishi i asaj të periudhës së paraluftës, sipas të dhënave të ministrisë së financave.

Ndërkohë, kontrollet e kapitalit që Rusia vendosi për të mbrojtur sektorin e saj financiar në fund të shkurtit e kanë bërë rublën monedhën me performancën më të mirë në botë.

Megjithatë, për shumë në Moskë dhe qytete të tjera ruse, izolimi politik dhe ekonomik në rritje i vendit po ndikon drejtpërdrejt në jetesën e tyre.

“Që nga fillimi i konfliktit, çdo hap në linjën e prodhimit është një luftë,” tha Vladimir Kukushkin, drejtor i një kompanie printimi në Ekaterinburg, qyteti i katërt më i madh i Rusisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb