Bosnja ka riatdhesuar sot një grup prej 25 shtetasish nga Siria, shtatë prej të cilëve luftëtarë xhihadistë të dyshuar si pjesëtarë të organizatave terroriste, njoftoi Ministria e Sigurisë.

“Në këtë grup bëjnë pjesë gjithashtu 12 fëmijë dhe gjashtë gra që ndodhen në kampet në Siri”, theksoi ministria në një komunikatë.

“Ky operacion riatdhesimi u krye me mbështetje të qeverisë amerikane”, sipas të njëjtit burim.

“Shtatë personat që kanë luftuar në radhët e organizatave terroriste në Siri dhe në Irak janë dorëzuar në prokurori”, vijon komunikata.

“Të dyshuar në vend si pjesëtarë të një formacioni ushtarak apo paraushtarak të huaj, ato do të ndalohen dhe do të gjykohen”, theksoi prokuroria.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb