I lançuar nga kompania e teknologjisë SpaceX në janar, sateliti i gjeneratës së pestë të komunikimit të Turqisë, Turksat 5A është gati për shërbim në meridianin e 31-të lindor.

Turksat do të ofrojë shërbime të transmetimit televiziv në Evropë, Lindjen e Mesme dhe rajonin e Afrikës si dhe shërbime të komunikimit të të dhënave në të gjithë zonën e mbulimit falë Turksat 5A, sipas të dhënave të përpiluara nga AA.

Së bashku me Turksat 5A, numri i satelitëve aktivë të komunikimit të Turqisë në hapësirë ​​arriti në katër, Turksat 3A, Turksat 4A dhe Turksat 4B.

Sinjali i parë nga Turksat 5A u pranua 35 minuta pas lançimit me sukses në orbitë nga raketa Falcon 9 që u ngrit nga Bregu Lindor i SHBA-së.

Prodhuar nga Airbus me shtytje plotësisht elektrike, Turksat 5A udhëtoi për katër muaj në hapësirë për të arritur vendin e tij orbital.

Pas përfundimit të testeve në orbitë, Turksat 5A filloi rrugëtimin e saj mbi 30 vjet të manovrimit ndërsa garantoi të drejtat e frekuencës dhe orbitës së Turqisë.

Sateliti do të sigurojë 1728 Mhz të kapacitetit Ku-Band mbi Turqinë, Evropën, Lindjen e Mesme, Afrikën e Veriut, Afrikën e Mesme, Afrikën e Jugut, Detin Mesdhe, Detin Egje dhe rajonin e Detit të Zi.

Duke planifikuar zgjerimin e flotës së saj satelitore, zonat e mbulimit dhe kapacitetin, Turksat do të lançojë satelitin 5B në hapësirë në tremujorin e katërt të këtij viti.

Numri i satelitëve aktivë të Turqisë në orbitën e Tokës ka arritur në shtatë, përfshirë tre satelitë vëzhgues, Gokturk-1, Gokturk-2 dhe Rasat.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb