Ka mbërritur në Kosovë ‘dhurata’ prej 500 mijë dozash Pfizer nga SHBA. Sekretari amerikan i Shtetit, Blinken thotë se tashmë me këto doza është afruar me 20% qëllimi i vaksinimit.

Blinken shton se kjo dhuratë përfaqëson vlerat e përbashkëta dhe lidhjet e palëkundura midis njerëzve të SHBA e Kosovës.

 

STATUSI NGA ANTONY BLINKEN

Sot SHBA dhuroi këstin e parë prej 500,000 doza Pfizer për Kosovën, duke e sjellë atë 20 për qind më afër arritjes së qëllimit të saj të vaksinimit. E dhënë përmes COVAX, kjo dhuratë përfaqëson vlerat e përbashkëta dhe lidhjet e palëkundura midis njerëzve tanë. Së bashku mund ta mposhtim COVID-19.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb