Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka mbajtur sot fjalim në seancën e përbashkët Kosovë-Shqipëri në 110 vjetorin e pavarësisë.

“Kemi realizuar një shtetim të madh të shqiptarëve. Tani është koha që hapat tonë të jenë një, që mbërritja drejt qëllimit të jetë edhe më i shpejt. Marrëveshjet mes dy vendeve, kanë nisur të japin efektet e para.

Ka një sërë marrëveshjen për hapjen e pikave të përbashkëkufitare për lehtësimin e procedurave. Si pasojë e kësaj mase, gjatë verës kalimi i kufirit është bërë pa asnjë procedurë. Kemi eliminuar barrat burokratike.
Po punojmë për forcimin e Kosovës, por të gjithë jemi të vetëdijshëm për rëndësinë e rolit të Shqipërisë.
Bashkë me Shqipërinë, të pa kapërcyeshëm politikisht dhe ekonomikisht”, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb