Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj do të mbështesin luftën e Ukrainës për liri në një afat të gjatë dhe do të ndihmojnë Ukrainën të përparojë gjatë kundërofensivës në pranverë, tha Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së Lloyd Austin III në Grupin e Nëntë të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës.

Sipas tij, Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Holanda po punojnë së bashku për të ofruar sisteme të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë:

“Franca dhe Italia po punojnë për të siguruar një sistem të mbrojtjes ajrore SAMP/T. Dhe një konsorcium vendesh duke përfshirë Gjermaninë, Poloninë, Kanadanë, Portugalinë, Spanjën, Norvegjinë, Danimarkën dhe Holandën po punojnë së bashku për të siguruar tanke luftarake Leopard në Ukrainë.

“Për më shumë fuqi të blinduar, Shtetet e Bashkuara, Republika Çeke dhe Holanda po ofrojnë së bashku më shumë se 90 tanke T-72. Kjo është si shtesë e donacionit të fundit të Polonisë të T-72.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb