Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben Wallace në vizitë tha se vendi i tij është gati të vazhdojë mbështetjen e tij për Ukrainën, sipas një deklarate të lëshuar nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës të mërkurën.

“Mbretëria e Bashkuar qëndron krah për krah me popullin e Ukrainës dhe do të vazhdojë vendosmërinë e saj të gjatë për t’i mbështetur ata,” tha Wallace në deklaratën e përbashkët me ministrin ukrainas të Mbrojtjes Oleksiy Reznikov pas bisedimeve të tyre në Kiev të martën.

Në deklaratë, Reznikov dhe Wallace thanë se javën e kaluar qeveritë e vendeve të tyre nënshkruan një marrëveshje që do të vazhdonte përparimin në projektet e përbashkëta për zhvillimin e aftësive të Forcave Detare të Armatosura të Ukrainës.

Marrëveshja pasoi një marrëveshje tjetër të nënshkruar në qershor midis Ukrainës, Mbretërisë së Bashkuar dhe përfaqësuesve të industrisë britanike, e cila synon të rrisë aftësitë detare të Ukrainës.

Ukraina dhe Mbretëria e Bashkuar, të cilët janë partnerë strategjikë në siguri dhe mbrojtje, mbeten “vigjilentë dhe të bashkuar” në mbrojtjen e vlerave dhe lirive të tyre të përbashkëta, thuhet në deklaratë.

Wallace mbërriti në Kiev të martën për një vizitë pune njëditore. Gjatë vizitës së tij, Wallace zhvilloi bisedime edhe me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Britania i ofron ndihmë Kievit në vazhdën e konfliktit në Ukrainën lindore që filloi në vitin 2014.

Në vitin 2015, Britania nisi Operacionin Orbital, një program trajnimi për Forcat e Armatosura të Ukrainës, pas kërkesës së autoriteteve ukrainase.

Deri më tani, Forcat e Armatosura Britanike kishin trajnuar më shumë se 20,000 ushtarakë ukrainas si pjesë e bashkëpunimit ushtarak dypalësh.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb