Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, diskutoi mënyrat e lehtësimit të transaksioneve financiare ndërkombëtare gjatë një takimi me sekretarin e Jashtëm britanik, Jeremy Hunt, në Teheran, raportuan mediat iraniane.

Hunt arriti në Iran të hënën, më pak se dy javë pasi Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione mbi sektorët kryesorë të ekonomisë së Iranit. Agjencia iraniane e lajmeve IRNA tha se Hunt dhe Zarif diskutuan edhe mënyrat për t’i dhënë fund luftës në Jemen, ku Irani akuzohet për furnizimin me armë të rebelëve shiitë Huthi.

Teherani i mohon akuzat. Ministria e Jashtme britanike nuk i komentoi ende bisedimet. Gjatë vizitës, Hunt do të takojë edhe Ali Shamkhanin, sekretarin e Këshillit të Lartë Kombëtar të Sigurisë në Iran. Hunt pritet të ngrejë rastin e punonjëses britaniko-iraniane të ndihmës, Nazanin Zaghari-Ratcliffe, e cila është burgosur në Iran qysh në prill të vitit 2016.

Zaghari-Ratcliffe, menaxhere projekti pranë Fondacionit Thomson Reuters, po shërben dënimin prej pesë vjetësh burgim, nën dyshimet se ka bërë komplot për të rrëzuar establishmentin fetar të Iranit. Ajo dhe familja e saj i hedhin poshtë këto akuza. Zyrtarët britanikë kanë kërkuar vazhdimisht lirimin e Zaghari-Ratcliffe në bisedimet me udhëheqësit iranianë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb