Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace thotë se Rusia përballet me një “sfidë të madhe” për të hyrë në qytetet kryesore të Ukrainës, me forcat e armatosura dhe civilët që ka të ngjarë të zmbrapsin forcat armike që afrohen me çdo mjet në dispozicion.

Ai thotë se ishte pjesë e doktrinës ushtarake ruse rrethimi i qendrave të mëdha urbane dhe bombardimi “pa dallim” duke u mbyllur përfundimisht në “një popullsi që ata shpresojnë ta kenë thyer dhe të marrin atë që ka mbetur”.

Por ai thotë se madhësia gjeografike e Ukrainës dhe popullsia e saj e madhe prej 44 milionësh, do ta bënte pushtimin nga Rusia “shumë të vështirë”.

“Kështu ndodh kur humbjet e vërteta fillojnë të grumbullohen,” thotë ai për BBC Breakfast, duke përmendur përvojën e Rusisë në Çeçeni, Bashkimin Sovjetik në Afganistan – dhe Perëndimin në Irak.

“Të pushtosh një vend me forcë dërrmuese është një gjë, të pushtosh një popull prej 44 milionë banorësh, që nuk të duan në të, është një gjë shumë e ndryshme”.

Ai përjashton mundësinë e zbatimit të një zone të ndaluar nga NATO, duke thënë se çdo përplasje që vjen nga një shkelje e zonës nga Rusia “mund të çojë në një luftë të drejtë në të gjithë Evropën”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb