Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, parashikoi të mërkurën se do të ketë më shumë skena masakërimi si Bucha dhe vuri në dukje se askush nuk duhet të ketë iluzionin se qëllimet e Kremlinit kanë ndryshuar, pavarësisht tërheqjes së forcave ruse nga Ukraina Veriore.

“Qëllimi i tyre mbetet të dobësojnë Ukrainën sa më shumë që të jetë e mundur. Dhe ne nuk duhet të kemi asnjë iluzion se ai objektiv nuk ka ndryshuar edhe pse taktikat e tyre kanë ndryshuar,” i tha Psaki MJ Lee të CNN .

Psaki tha gjithashtu se SHBA-ja sanksionoi dy fëmijët e rritur të njohur të Presidentit rus Vladimir Putin, Maria Putina dhe Katerina Tikhonova, sepse qeveria ka parë përpjekje për të mbajtur para me ta.

“Ne kemi parë përpjekje për të ruajtur pasuritë në llogaritë dhe burimet e fëmijëve të tij,” tha Psaki.

Psaki trajtoi gjithashtu ndikimet e sanksioneve të SHBA.

“Ajo që ne dimë është se për shkak të ndikimit të sanksioneve ekonomike, përfshirë ato që kemi ndërmarrë sot, dhe hapave që kemi ndërmarrë me kalimin e kohës, ne kemi parë një ndikim të padiskutueshëm, domethënës në ekonominë e Rusisë.” tha Psaki.

Ajo shtoi: “Rusia është e vendosur të humbasë statusin e saj si një ekonomi e madhe. Dhe objektivi ynë është të zbatojmë ato pasoja për ta bërë shumë më të vështirë për presidentin Putin financimin e luftës. Dhe ne po shohim tashmë ndikimet e drejtpërdrejta të kësaj. ”

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb