GREQI

Ndërtimi i një rrjeti rrugësh poshtë qytetit grek të Selanikut ka nxjerrë zbuluar një thesar të jashtëzakonshëm me artifakte antike, nga ari te unazat e perëndeshës Afërditë. Përparimi i sistemit të metrosë është vonuar për shkak të numrit të  objekteve që janë gjetur nën rrugët e qytetit të dytë të Greqisë.

Vazo
Vazo

Arkeologët kanë nxjerrë më shumë se 300 mijë artifakte, nga monedhat te bizhuteritë te statujat e mrekullueshme, amfora, llampat e vajit, vazot e parfumeve.

Archeologic
Archeologic

Gjatë ndërtimit të rrjetit të metrosë, arkeologët gjetën një rrugë të shtruar me gurë, Decumanus Maximus, që do të kalonte në zemër të Selanikut në shekullin e gjashtë pas Krishtit, si dhe mbetjet e vilave, dyqaneve, punëtorive dhe një kishe të hershme. Më shumë se 5 mijë varre u zbuluan të cilat mbanin edhe ar. Gërmimet janë projekti  më i madh arkeologjik i viteve të fundit në Greqi”-tha Yannis Mypoulos, kryetari i Attiko Metro, kompania që ndërtoi rrjetin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb