Një mëlçi e sëmurë me simptoma që nuk merren parasysh mund të zhvillohet në sëmundje e mëlçisë yndyrore, një gjendje e rrezikshme që të gjithë dëshirojnë të shmangin.

Para se sëmundja të zhvillohet, këmbët shpesh do të japin të dhëna dhe shenja që tregojnë se diçka nuk funksionon si duhet.

Cilat janë tri shenjat që gjenden në këmbë duke paralajmëruar se mund të jeni në rrezik të zhvillimit të sëmundjes së mëlçisë yndyrore?

Dr Eric Berg, tha: “Këmba jep shumë sinjale rreth shëndetit të mëlçisë te një person, sepse zemra duhet të dërgojë gjak deri në fund të këmbëve dhe prapa përmes sistemit vaskular. Zakonisht nëse ka një problem të mëlçisë do të ketë një problem vaskular”.

“Një person do të vërejë pika të vogla të kuqe dhe kafe të cilat mund të jenë me shkëlqim dhe gjenden në pjesën e poshtme të këmbës. Kjo është një shenjë e qarkullimit të dobët”.

“Thembrat e plasaritura janë një shenjë tjetër e mungesës së vitaminës B3 ose një mungesë të acidit yndyror omega-3 dhe një nga funksionet e mëlçisë është të ju ndihmojë të thithni këto acide yndyrore”.

Thembrat e çara, pra mund të tregojnë një problem me mëlçinë.

“Kruarja e këmbës është një tjetër simptomë dhe zakonisht ndodh në pjesën e poshtme të këmbës”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb