Udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell tha të shtunën se delegacioni republikan që ai udhëhoqi në Ukrainë ishte larguar së fundmi nga vendi. Mitch McConnell deklaroi se ishte një “nder” që takova Presidentin ukrainas Zelensky dhe këshilltarët e tij të lartë.

McConnell iu bashkua në udhëtimin e paparalajmëruar nga Senatorët e GOP Susan Collins, John Barrasso dhe John Cornyn.

Zelensky tha më herët të shtunën në llogarinë e tij në Instagram se vizita e delegacionit të GOP ishte “një sinjal i fortë i mbështetjes dypartiake për Ukrainën nga Kongresi i Shteteve të Bashkuara dhe populli amerikan”.

McConnell i bëri jehonë ndjenjës duke thënë se “delegacioni ynë i rikonfirmoi Presidentit Zelensky se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë plotësisht pas Ukrainës dhe do të mbështesin derisa ajo ta fitojë këtë luftë. Është gjithashtu thelbësore që Amerika të mos qëndrojë e vetme.”

“Është krejtësisht në interesin tonë kombëtar të ndihmojmë Ukrainën të arrijë fitoren në këtë luftë dhe të ndihmojmë Ukrainën dhe vendet e tjera të pengojnë luftërat e tjera,” shtoi ai.

Udhëtimi vjen pasi Senatori GOP Rand Paul pengoi një faturë prej 40 miliardë dollarësh që do të ndihmonte Ukrainën në luftimin e Rusisë. Senati pritet ta miratojë projektligjin diku javën e ardhshme.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb