Serbia është e interesuar për blerjen e së paku gjashtë helikopterëve anti-tank Mi-35 të prodhimit
rus.

Adresa e mundshme për blerjen e avionëve është siç thuhet, Bjellorusia dhe në procesin e negocimit,
Rusia ka një rol të rëndësishëm që, si prodhues i vendit, duhet të pajtohet me dorëzimin, shkruan
“Vecernje Novosti”.

Blerja e këtyre helikopterëve do të jetë një nga temat e vizitës së ardhshme të Ministrit të Mbrojtjes së Serbisë Alexander Vulin në Minsk.

“Forcat serbe kanë nevojë për këta avionë për të pajisur njësitë për veprime të shpejta, të cilat janë një përparësi për pajisjen e sistemit tonë të mbrojtjes”, shpjegoi Ministria e Mbrojtjes.

Një nga opsionet është blerja e një modeli të modernizuar Mi-24. Një tjetër opsion është helikopteri Mi-35, i cili është pjesë e ushtrisë ruse. Helikopteri Mi-35 është projektuar kryesisht për luftimin anti-ciklon, por instalimi i raketave ajër-ajër mund të përdoret gjithashtu për të luftuar.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: