Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë filluar të çlirojnë vendbanimet e pushtuara të rajonit të Luhansk: gjashtë vendbanime të vogla janë çliruar deri më tani, por mund të ketë më shumë deri në mëngjes.

Këtë e ka bërë të ditur në Telegram, shefi i Administratës Ushtarake Rajonale të Luhansk, Serhiy Haidai.

Autoritetet rajonale nuk përmendin emrat e vendbanimeve, pasi ato granatohen menjëherë nga trupat ruse.

“Sapo ne tregojmë disa emra të vendbanimeve, forcat pushtuese ruse, në një zemërim të pafuqishëm, fillojnë të granatojnë më shpesh këto fshatra dhe qytete të vogla. Edhe mbetjet e infrastrukturës ekzistuese po shkatërrohen. Në përgjithësi, drejtimi është Pas çlirimit të Lymanit, radha i erdhi edhe rajonit të Luhanskut”, tha Haidai.

Ai supozoi se emrat e vendbanimeve të çliruara mund të shpallen sot në mëngjes.

Deri më tani, dihet për çlirimin e gjashtë vendbanimeve të vogla, por “mund të ketë më shumë deri në mëngjes”, tha Haidai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb