Fansat e ” Squid Game ” do të ishte më mirë të mos e mbanin frymën: Krijuesi Hwang Dong-hyuk nuk e ka shkruar ende skenarin për sezonin e dytë dhe tha së fundmi se ka të ngjarë të mos dalë përpara fundit të 2024.

“Më duhet të punoj në sezonin e dytë. Shpresoj se mund t’ua tregoj fansave deri në fund të vitit 2024, “tha shkrimtari-regjisori koreano-jugor në festivalin MIPTV në Kanë, në jug të Francës.

Një ditë më parë në festivalin ngjitur të Canneseries, ai kishte pranuar se kishte shkruar vetëm tre faqe të skenarit për vazhdimin e mega-hit të dhunshëm.

“Squid Game” paraqet garues nga pjesët e margjinalizuara të shoqërisë që konkurrojnë në lojërat tradicionale të fëmijëve të Koresë së Jugut për para dhe humbësit dënohen me vdekje.

Netflix tha në tetor se 142 milionë abonentë e kishin parë shfaqjen – rreth dy të tretat e përdoruesve të tij – një rekord që kërkon një seri të dytë.

Por Hwang fillimisht e shkroi shfaqjen si një film artistik në vitin 2009 dhe u bind të bënte një seri televizive vetëm pasi Netflix mbërriti në Korenë e Jugut në vitin 2016.

Ai tha se ripërpunimi i skenarit për shtatë muaj nuk ishte i këndshëm.

“Ishte ferr. Ndoshta sezoni i dytë do të jetë seriali im i fundit”, tha ai duke qeshur.

Megjithatë, suksesi kishte shumë përfitime, me Hwang-un që pati një shans për të takuar “idhullin” e tij, Steven Spielberg, i cili i tha atij se e kishte konsumuar të gjithë shfaqjen brenda tre ditësh. “Ai tha se donte të më vidhte trurin,” tha Hwang.

Hwang po punon gjithashtu për një film që tingëllon jo shumë larg shfaqjes së tij hit.

“KO Club” është një film për vrasjen e të moshuarve, bazuar në një libër të autorit italian Umberto Eco. Hwang tha se ishte “madje edhe më e dhunshme se Loja Squid”.

“Do të më duhet të largohem nga të moshuarit pas publikimit të filmit,” shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb