Rivaliteti i përjetshëm ndërmjet Roger Federer dhe Rafa Nadal shkon përtej një ndeshje tenisi. Dy tenistët më të mirë në botë kanë dhuruar gjithnjë sfida emocionuese por ideja e re e Florentino Peres mund të vendos një rekord unik në këtë sport. Presidenti i Real Madrid, një mjeshtër i vërtetë kur bëhet fjalë për biznes, kërkon të hap dyert e stadiumit “Santiago Bernabeu” për të mirëpritur dy tenistët legjendarë në një duel të padëgjuar më parë.

Nadal Federer
Nadal Federer

Objektivi është të vendosin një rekord të ri botëror në tenis për numrin e spektatorëve që ndjekin live një ndeshje. 80 mijë tifozë të pranishëm për të shijuar live një sfidë e cila është kthyer në mit. Ideja e Perez, më shumë se sa një sportdashës i tenisit, është mbi të gjitha ekonomike por dhe për të hyre edhe në historinë e këtij sporti. Deri më tani ndeshja me më shumë spektatorë ka qenë ajo ndërmjet Serena Williams dhe Kim Clijsters e zhvilluar në Bruksel në vitin 2010 përballë 35,681 tifozë.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb