Mendova te sfidoj dhe te sfidohem aty ku prej shume vitesh kam qene pjese e politikeberjes nen hije si nje mision qe shoqeria jone e kerkon me kembengulje per te dale nga kjo katrahure e mireqenies shendetsore qe asnjehere ska marre vemendjen e duhur.

E mendova mire qe politika , si nje promotor dhe investitor kryesor, duhet ti jape jete nje shendeti te mire, “SHENDET PER TE GJITHE”…..

Ky slogan I Organizates Boterore te Shendetsise me frymezoi per te kerkuar ndihme ne emer te shume profesoreve, mjekeve, infermiereve, farmacisteve, stomatologeve etj, partise ku une jam rritur dhe frymezuar per iniciativat qe ndermer per aksione te ndryshme ne politikeberje.

Nevojat qe shendetsia shqiptare na shtron si profesioniste,  na detyruan te ndermarrim nje inisiative te domosdoshme per ti dhene rendesine e duhur ne shoqeri ate qe ne shpesh e themi” SHENDETI I PARI”.

Keshtu, nisem te grumbullojme problematikat dhe ti diskutojme me njeri-tjetrin si profesioniste te lene pasdore nga nje qeverisje qe tenton te te mbylle sy,goje dhe vesh para kesaj mosmireqenie shendetsore qe po lengon gjithmone e me shume nga korrupsioni, mosefektiviteti, prosvalja etj etj…

Keshtu bashke me nje grup kolegesh vendosem te bashkepunojme, te evidentojme dhe te japim zgjidhje per problematikat e nje shendetsie qe na therret…

Askush si Prof. Dr. Sali Berisha nuk do te na kuptonte dhe te na mbeshteste me mire ne kete drejtim duke na ofruar te gjitha mundesite per tiu bashkangjitur dhe implementuar idete tona si pjese e pandashme e programit te tij politik , kembengules dhe parimor, na therret per ti vene ne jete idete tona.

Se bashku kerkuam nje takim mes profesionistesh te bluzave te bardha per ti ballafaquar keto ide/kerkesa mes politikes dhe profesionalizmit te cilin e realizuam ne dt. 14.06.2022.

Pas nje pune disa ditore po shikoja qe interesi ishte masiv dhe I perkushtuar nga ana e bluzave te bardha per tu perballur me shfaqjen e sfidave qe na presin ne krah te Doktorit.

Mes skepticizmit te frikes nga ata qe I kane frikesuar deri ne palce profesionistet me largim nga puna , u befasova nga pjesemarrja aq e madhe dhe shume cilesore e personaliteteve dhe funksionareve te sektorit shendetsor shqiptar.

Krenar per kete takim me koken lart vendosem te paraqesim para te gjithe shoqerise sone nje pjese se problematikave te pafundme qe kerkojne zgjidhje:

 

 • Problematikat ne Sistemin Paresor Shendetsor (Receta elektronike, refereca mjekesore, rritja e autoritetit te mjekut te familjes, vonesat e pacientit, efektiviteti I “check up” , mungesa e mjekeve te pergjithshem ne zonat rurale etj.)
 • Problematikat e Menaxhimit te COVID-19 gjate dhe pas periudhes se Pandemise.( Vdekshmeria, trajtimi, suporti financiar..etj)
 • Urgjenca Paraspitalore dhe ajo Spitalore (vonesat ne sherbim, mungesat e medikamenteve dhe mjeteve manipulative, mungesa e mbrojtjes se personelit mjekesor me pacientin dhe familjaret).
 • Sherbimi Spitalor Rajonal ( mungesa e mjekeve specialist, mungese e theksuar e disa sherbimeve ne rrethe, mungese e medikamenteve spitalore)
 • Zgjerimi dhe rritja e cilesise se medikamenteve te listes se barnave ne perqasje me ato europiane.
 • Sherbimi Spitalor Terciar, Universitar. ( Mungese e herepashershme e egzaminimeve laboratorike dhe imazherike, mungesa e shtreterve ne sherbime te rendesishme si Urgjence, Neurologji, Kardiologjietj.., )
 • Specializimet si nje proces jo efektiv dhe rendues per mjeket ne specializim (paga te uleta, kontrata jo eficiente, kosto e larte dhe feedback shume I ulet ne ofrimin e sherbimit te specializanteve ne rrethe kryesisht.)
 • Vdekshmeria foshnjore ne rritje dhe planifikimi familjar pothuaj inegzistent nga ana shteterore.
 • Sherbimet parandaluese dhe mbeshtetese (pothuaj inegzistente ne Sherbimim Shendetsor Shteteror).
 • Pagesa te uleta te mjekeve dhe Infermiereve krahasuar me vendet e rajonit dhe europes.
 • Ngritja ne menyre emergjente e nje strategjie politike europiane ku te rritet eficienca e investimit ne shendetsi ne menyre qe te mos lejohet abuzimi me tenderat e Sherbimit Public Shendetsor
 • Ngritja e zerit te nga ana e bluzave te bardha persa I perket rritjes se taksimit se te ardhurave te tyre nga ushtrimi si profesion I lire.

Absorbimi mes kolegesh dhe shoqerise ishte e dukshme.

Tani mendoj se jemi ne rrugen e duhur ku me suportin e PD, Profesor Sali Berishes dhe profesionisteve te shumte te prekim cdo cep te ketij vendi duke nxjerre, evidentuar dhe kerkuar zgjidhje te problematikave shume evidente te shendetsise shqiptare per ti dhene banoreve te ketij kombi nje mireqenie shendetsore europiane, bashkekohore duke e finalizuar me nje program politik profesionistash ashtu si e kerkon koha te cilin sapo e kemi nisur…

Dr. Alban Haxhi

Mjek Toksikolog dhe Specializant ne Obstetrike dhe Gjinekologji

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb