Një tjetër video tronditëse rikthehet për të ndezur stuhinë kundër policisë amerikane. Videoja e publikuar në internet, këtë herë tregon një agjent duke qëlluar një afrikano-amerikan, ndërsa polici ishte i gjunjëzuar në shpinën e njeriut të sapo ndaluar. Ngjarja ka ndodhur më 4 prill në Grand Rapids, Michigan, por policia sapo ka publikuar videon. Viktima është 26-vjeçari Patrick Loyola dhe është ndaluar për kontroll në rrugë.

Pamjet, të marra nga disa kamera, tregojnë Patrick Loyola në tokë dhe një polic të bardhë që i ka vënë këmbën në shpinë. Të dy po përplasen për taserin e nxjerrë nga agjenti. “Lëreni atë”, dëgjohet duke bërtitur polici. “Lëre taserin”, përsërit agjenti përpara se të nxjerrë armën dhe ta godasë në kokë 26-vjeçarin.

Protestat

“Oficeri qëlloi gjatë përleshjes. Ai do të trajtohet si kushdo tjetër”, tha shefi i policisë Eric Winstrom, pa përmendur emrin e agjentit. “Nëse ai shpallet fajtor, ne do të zbulojmë emrin.” Transmetimit i videos i ka paraprirë një demonstratë para komisariatit. Qindra njerëz dolën në rrugë për të kërkuar drejtësi për Loyolën duke kënduar “Black Lives Matter” dhe “No justice, no paqe”.

Reagimi i familjes së viktimës

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ditët e fundit, Winstorm u takua me familjen e Loyolës, e cila u shpërngul në Shtetet e Bashkuara nga Kongo në vitin 2014. Përballë imazheve tronditëse, të cilat iu shfaqën para se të dilte në publik, babai i Loyolës mbeti i ngrirë, “pothuajse i ra të fikët” teksa shihte djalin e tij “i shtrirë në tokë me një oficer sipër tij, i cili i nxori armën dhe e qëlloi në kokë”, tha pastori Israel Siku i cili shoqëroi babain e djalit në polici. “Ishte një ekzekutim”, ka komentuar familja.

“Edhe një herë këto pamje na kujtojnë se sa shpejt ndërveprimi me policinë mund të jetë fatal për një afrikano-amerikan në Shtetet e Bashkuara,” thotë avokati i të drejtave civile Benjamin Crump, avokati që trajtoi çështjen e George Floyd, fytyra e lëvizjes Black Lives Matter.

Protesta jashtë selisë së policisë

Protestuesit që po protestojnë kundër vrasjes së një të riu afrikano-amerikan nga policia në Grand Rapids, Michigan janë zhvendosur përpara selisë së policisë. Këtë e kanë raportuar mediat vendase. Shumë prej tyre mbajnë në duar tabela që lexojnë ‘Jetët e Zezakëve kanë rëndësi’ dhe thërrasin moton e lëvizjes për të drejtat e zezakëve, simbol i së cilës u bë George Floyd, afrikano-amerikani i mbytur për vdekje nga një agjent në Minneapolis dy vjet më parë.

(tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb