Një grua 28-vjeçare është arrestuar pasi policia gjeti trupin e djalit të saj 6-vjeçar të gjakosur në bagazhin e makinës në një periferi të Minneapolis , thanë autoritetet dhe anëtarët e familjes.

Policia e Oronos tha se gruaja dhe një burrë u arrestuan me dyshimin për vrasje pasi trupi i djalit u gjet të premten pas një raportimi pasi një makinë me xham të thyer në pjesën e pasme ishte duke ecur me një gomë. Kur oficerët ndaluan makinën në Mound, Minesota, ata vunë re gjak brenda automjetit.

Policia nuk ka dhënë ende detaje për djalin apo rrethanat e vdekjes së tij.

Anëtarët e familjes thanë se babai i djalit ishte përpjekur të fitonte kujdestarinë në kohën e vdekjes së tij. Djali ishte kthyer me nënën e tij në dhjetor pas gati një viti në kujdestari sepse ajo nuk kujdesej siç duhet për të.

Sjellja e djalit ndryshoi pasi nëna e tij rifitoi kujdestarinë dhe anëtarët e familjes thanë se ai ishte sjellë keq në shkollë dhe kishte shfaqur shenja ankthi.

Nikita Kronberg, e cila ishte nëna kujdestare e djalit për 11 muaj, i tha Minneapolis Star Tribune se punonjësit socialë të Qarkut Dakota “nuk e pranuan këtë fëmijë për një kohë të madhe”. Punonjësja sociale e ngarkuar me rastin nuk iu përgjigj menjëherë mesazheve të gazetës.

I fejuara e babait i tha gazetës se djali ishte një fëmijë i duruar, i lumtur që i pëlqente të luante me makinat me kuti shkrepse dhe donte të bëhej zjarrfikës. Ai vuante nga një çrregullim i rrallë gjenetik që shkaktoi sëmundje të veshkave dhe probleme dëgjimi që kërkonin aparate dëgjimi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb