Një dentist nga Kolorado në Shtetet e Bashkuara të Amerikës akuzohet për vrasjen e gruas së tij. Më konkretisht, James Toliver Craig kishte një lidhje me ortodonten Carrie Kane gjatë kohës që dyshohet se po helmonte gruan e tij.

Dentisti, sipas dokumenteve, kishte shkëmbyer mesazhe të turpshme me ortodonten e martuar dhe kishte organizuar një udhëtim për ta takuar atë në kohën që gruaja e tij ishte në spital.

Mesazhet e tyre “ishin intime dhe kishin përmbajtje seksuale”. Kane e quajti Craig “të dashur” dhe nënshkroi me “Të dua”, zbuluan hetimet e policisë.

Një kërkim në e-mailet e dentistit zbuloi gjithashtu se ai kishte rezervuar bileta avioni për t’u takuar me Kane në të njëjtat data kur dyshohej se kishte futur arsenik dhe cianid kaliumi në pijet e stërvitjes së gruas së tij Angela Craig për ta helmuar atë.

Craig planifikoi udhëtimin e tij të parë për 8-10 Mars dhe gruaja e tij u shtrua në spital nga 9-14 Mars.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Më pas ai rezervoi më shumë bileta për të vizituar të dashurën e tij nga 16 deri më 20 mars. Angela u ripranua në spital më 15 mars dhe vdiq katër ditë më vonë.

“Duket se James po takonte këtë grua në Denver ndërsa gruaja dhe nëna e fëmijëve të tij po vdiste në spital.”

Nuk është e qartë se si Greg u takua me Kane, por duket që ata morën pjesë në të njëjtat konferenca dhe ngjarje dentare.

Kane ishte ende e martuar me burrin e saj kur u takua me Craig, por në dokumentet e divorcit të depozituara në nëntor 2022, ajo pretendoi se ata ishin ndarë në janar të atij viti.

Craig duket se i ka thënë Kane se gruaja e tij ishte e sëmurë gjatë qëndrimit të dytë dhe të fundit në spital.

Nuk ka asnjë indikacion se ai dyshohej se kishte helmuar gruan e tij, por ai i dërgoi asaj një e-mail më 16 mars duke shprehur shqetësimin e tij pasi mori vesh për gjendjen e Anxhelës.

“Zemër, më vjen shumë keq për atë që të ka ndodhur këtë javë”, ka shkruar ajo. “Më vjen keq që nuk jam pjesë e botës suaj për t’ju ndihmuar më shumë dhe në vend të kësaj po ju largoj. Kjo është kaq e vështirë. Unë dua të jem dhe të bëj gjithçka që mundem për t’ju mbështetur dhe inkurajuar.”

Kane, pas zbulimit tragjik të vrasjes së Angela-s, u tërhoq nga marrëdhënia e saj me Craig, duke thënë se ajo nuk donte të ndërhynte në pikëllimin e familjes dhe miqve të Angela-s.

“Nuk e ndjej se është e drejtë të përzihem dhe gjithashtu nuk dua ta takoj familjen si mikeshë”, ka shkruar Kane.

Angela – e cila ishte nënë e gjashtë fëmijëve me Craig – u mbajt në terapi intensive deri më 19 mars, kur u shpall e vdekur vetëm në tru.

Hetuesit pretendojnë se Craig i dha asaj ushqim të mbushur me cianid kaliumi, të cilin ajo e porositi në internet. Hetimi i policisë tregoi se ai kishte parë më parë video në YouTube me titull “5 helmet kryesore të pazbulueshme që nuk tregojnë shenja krimi” dhe “si të bëni një helm”.

Nuk ka asnjë tregues se Kane mund të kishte ditur për komplotet e dyshuara të vrasjes së të dashurës të tij dhe ajo nuk është e dyshuar në këtë rast.

Megjithatë, vetë Anxhela mund të ketë dyshuar se i shoqi i kishte vënë diçka në pjatë.

Një punonjëse e zyrës dentare i tha policisë se Craig i tha asaj se kur Angela doli nga spitali më 14 mars, ajo pati pretendime se burri i saj e kishte helmuar.

Punonjësit në zyrën dentare kishin hapur një paketë me Craig’s dhe zbuluan kimikatin vdekjeprurës, i cili zakonisht nuk përdorej për procedura dentare ose nevoja të zyrës dentare.

Punonjësi ka lajmëruar policinë, e cila ka nisur menjëherë hetimet.

Menjëherë pas vdekjes së Angelës, policia arrestoi Craig për vrasje të shkallës së parë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb