Donatorët e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian do të japin 600 milionë dollarë të tjerë për Jemenin, por Kombet e Bashkuara thanë se një mungesë financiare do të linte  miliona njerëz  të uritur.

Shtetet e Bashkuara premtuan një shtesë prej 290 milionë dollarësh, por thanë se zgjidhja përfundimtare ishte përfundimi i luftës që ka çuar në atë që Kombet e Bashkuara e quajnë ”situata më e keqe humanitare në botë”.

“Ndihma humanitare bën një ndryshim kritik në jetën e njerëzve, por vetëm ajo nuk mund ta zgjidhë këtë krizë,” tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken në një deklaratë në Kombet e Bashkuara.

Ai i bëri thirrje Arabisë Saudite, e cila ka udhëhequr një fushatë shkatërruese ajrore në Jemen, si dhe rebelëve Huthi dhe qeverisë për të ndihmuar në sigurimin e rrjedhës së karburantit në vend, një faktor që ka destabilizuar ekonominë e vendit.

Bashkimi Evropian premtoi 119 milionë euro. Oxfam tha se rreth 600 milionë dollarë ishin premtuar në total, megjithëse kërkesa e OKB -së për 3.9 miliardë dollarë për të ndihmuar Jemenin ishte ende e pafinancuar nga rreth 1 miliard dollarë.

David Beasley, drejtor ekzekutiv i Programit Botëror të Ushqimit, përshëndeti premtimet e reja, por tha se agjencia e OKB -së ende nuk kishte mjaftueshëm për të mbështetur 12.9 milionë njerëzit e varur nga ndihma, që është gati gjysma e vendit.

Programi Botëror i Ushqimit do të duhet të shkurtojë racionet për 3.2 milionë njerëz në tetor dhe më shumë në dhjetor, tha ai.

Ndërsa donacionet kanë shmangur urinë e përhapur, çdo 10 minuta një fëmijë në Jemen po vdes nga shkaqe të parandalueshme, sipas Kombeve të Bashkuara.

“Ne po parashikojmë që nëse nuk marrim fondet që na duhen në 6 muajt e ardhshëm, që janë 800 milionë dollarë, kur fillojmë të shkurtojmë racionet, ju në fakt mund të shihni që ky numër shkon në 400,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç që vdesin në vitin e ardhshëm, “tha Beasley.

“Po sikur të ishte vajza juaj e vogël dhe djali juaj i vogël? Ne kemi një detyrim moral të flasim dhe të rritemi.”

Ai tha gjithashtu se përparësia duhej të ishte përfundimi i luftës, në të cilën rebelët Huthi kanë pushtuar pjesën më të madhe të kombit ndërsa luftojnë kundër një qeverie të mbështetur nga Arabia Saudite dhe një koalicioni ushtarak të kryesuar nga Riadi.

“Nëse donatorët po lodhen, atëherë përfundoni luftën,” tha Beasley.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb