Putin thotë se përgjigjet e SHBA-së dhe NATO-s nuk adresuan shqetësimet kryesore të Moskës. Në një bisedë telefonike me presidentin Macron, Kremlini bën me dije se Putin tha presidenti rus Vladimir Putin i tha homologut të tij se përgjigjet ndaj kërkesave të sigurisë së Rusisë, të dhëna nga SHBA-ja dhe NATO-ja, nuk adresonin shqetësimet kryesore të Moskës.

“Përgjigjet e SHBA-së dhe NATO-s nuk morën parasysh shqetësimet themelore të Rusisë duke përfshirë parandalimin e zgjerimit të NATO-s dhe refuzimin e vendosjes së sistemeve të armëve goditëse pranë kufijve të Rusisë”, i tha Putin Macron-it, sipas një leximi të thirrjes së tyre të publikuar nga Kremlini.

Bisedimet zgjaten rreth 2 ore.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: