Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijnë pamjet e Diellit, si nuk i kemi parë kurrë më parë.

Është pikërisht teleskopi i ri Dkist (Daniel Ken Inouye Solar Telescope), që bën të mundur të mblidhet informacion shtatë herë më superior se normalja.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Teleskopi është i instaluar në lartësinë 3000 metra në majë të vullkanit Haleakala në Maui, në Hawai.

Pamjet e detajuara japin mundësinë të shohim ‘qelizat’ që kanë dimensione rreth mijëra kilometra njëra, të prodhuara nga lëvizjet e papritura të plazmës, që lëshojnë energji drejt sipërfaqes së diellit, duke krijuar forma thonjsh prej ari.
Nga tani e në vazhdim do të jetë e mundur të bëhen parashikime më të kujdesshme për stuhitë diellore.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb