SHBA tha se do të rrisë presionin ndaj Kinës për të ndaluar blerjen e naftës iraniane, pasi Shtëpia e Bardhë kërkon të zbatojë sanksionet që synojnë të frenojnë aktivitetet bërthamore të Republikës Islamike.

“Kina është destinacioni kryesor i eksporteve të paligjshme nga Irani” dhe bisedimet për të larguar Pekinin nga blerje të tilla do të “intensifikohen”, tha Robert Malley, i dërguari special i administratës Biden për Iranin, për televizionin Bloomberg.

SHBA shtrëngoi sanksionet ndaj Teheranit dhe eksporteve të tij të naftës në vitin 2018, pasi u tërhoq nga një marrëveshje që synonte të frenonte programin e tij atomik. Si përgjigje, Irani ka rritur pasurimin e uraniumit.

Dërgesat iraniane të naftës së papërpunuar dhe produkteve të rafinuara janë rritur në muajt e fundit. Pjesa më e madhe e naftës duket se po shkon drejt Kinës, importuesi më i madh në botë, dhe i maskuar sikur vjen nga Malajzia.

Ai përsëriti komentet nga zyrtarë të tjerë amerikanë se bisedimet me Iranin për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore nga viti 2015 janë prishur kryesisht. Shtetet e Bashkuara po përqendrohen në ndalimin e Iranit nga përdorimi i dhunës kundër protestuesve , tha Malley.

“Fokusi ynë është zhvendosur te Irani pasi po vret dhe po ndihmon në vrasjen e qytetarëve ukrainas nga Rusia dhe çfarë mund të bëjmë ne për ta penguar dhe ndaluar atë”, tha ai. “Marrëveshja bërthamore nuk ka qenë në axhendën tonë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb