Shtetet e Bashkuara do t’i ofrojnë Ukrainës një ndihmë shtesë prej 2 miliardë dollarësh (1.65 miliardë £) në ndihmë të sigurisë, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

“Ne do të vazhdojmë të shikojmë atë që është e nevojshme dhe të sigurohemi që të ofrojmë atë që është e nevojshme që Ukraina të ketë atë që i nevojitet për të pasur sukses në fushën e betejës”, tha këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan.

Ai tha se vendet e Grupit të Shtatë (G7) do të shpallin gjithashtu një raund të ri sanksionesh më vonë sot.

“Me kalimin e kohës do të shihni erozionin e vazhdueshëm të cilësisë dhe kapacitetit të ekonomisë ruse, edhe kur Vladimir Putin garon për të shpenzuar para në një përpjekje për ta mbështetur atë”, tha zoti Sullivan.

I pyetur në lidhje me kërkesën e Ukrainës për avionë luftarakë amerikanë F-16, Sullivan tha nga këndvështrimi i Uashingtonit, “F-16 nuk janë një çështje për luftën afatshkurtër”, por një pyetje për “mbrojtjen afatgjatë” të Ukrainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb