Amir Mohamed Abdul Rahman al-Mawli al-Salbi, i cili është një nga anëtarët themelues të grupit terror, tani është udhëheqësi i ri i këtij grupi, thonë burimet e inteligjencës.

Sipas The Guardian, al-Salbi ka lindur në një familje turkmene të Irakut në qytetin Tal Afar, al-Salbi është një nga të paktët jo-arabë në mesin e udhëheqjes.

Ghaqett
Ghaqett

Ai thuhet se udhëhoqi skllavërimin e pakicës Yazidi të Irakut dhe u ngrit shpejt në radhët e ISIS-it.

Dhe pretendohet se al-Salbi ka të paktën një djalë.

Ai pritet të jetë pasardhësi i Al-Baghdadit, i cili u vra në tetor gjatë një sulmi ushtarak në Siri.

Ishte raportuar se Baghdadi shpërtheu një jelek vetëvrasës pasi kuptoi se ai nuk kishte shanse të shpëtonte gjatë bastisjes së forcave speciale amerikane, duke i kaluar momentet e tij të fundit në “frikë të plotë, panik total dhe tmerr”.

Dy gratë e tij gjithashtu u vranë gjatë të shtënave me armë, pa asnjë dëmtim të forcave amerikane.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb