SHBA akuzon filialin afgan të ISIS i njohur si shteti islamik i Kharosanit për sulmin terrorist afër aeroportit të Kabulit.

Autoritetet amerikane po hetojnë lidhur me ngjarjen, por të gjitha shenjat të çojnë tek ISIS që kundërshtohet si nga SHBA ashtu dhe talebanët.

Nga ana tjetër Rusia pretendon se ishin dy kamikazë dhe disa persona të armatosur që kishin shënjestruar turmën dhe kryen aktin në fund duke lënë të paktën 13 viktima dhe qindra të plagosur.

Në fakt, agjencitë e inteligjencës të disa shteteve perëndimore ishin informuar dhe paralajmëruan një sulm të mundshëm terrorist pikërisht nga ISIS që ka synimet e veta në Afganistan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb