Aktiviteti i Huawei është një rrezik për sigurinë kombëtare dhe për këtë arsye kompania e madhe kineze dhe 70 bashkëpunëtorët e saj kanë përfunduar në ‘Listën e zezë’ amerikane të tregtisë, që kufizon blerjet e komponentëve të Huawei nga kompanitë amerikane.


Një lëvizje kjo që-sipas autoriteteve amerikane- e bën të vështirë për Huawei të shesë produktet e saj duke marrë parasysh varësinë e tyre nga komponentët amerikanë.


Gjithashtu kompanive amerikane do u kërkohet një licencë e posaçme nëse duan të bëjnë biznes me Huawei.


(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: