Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 2.5 milionë doza të tjera të vaksinës Covid në Bangladeshin e goditur rëndë, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë për AFP të enjten, pasi administrata e Biden njoftoi një rritje të donacioneve globale.

Paketimi ishte duke u zhvilluar dhe dërgesat e para, të bëra përmes programit Covax të Organizatës Botërore të Shëndetit, mbërrijnë të hënën, tha zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti.

“Ne jemi krenarë që jemi në gjendje t’i japim këto vaksina të sigurta dhe efektive për njerëzit e Bangladeshit,” tha zyrtari.

“Ne po i ndajmë këto doza jo për të siguruar favore ose për të nxjerrë koncesione,” tha zyrtari.

Sipas një baze të dhënash, vetëm 9.3 përqind e popullsisë së Bangladeshit ishte vaksinuar plotësisht që nga kjo javë.

Vendi i varfër me rreth 170 milionë njerëz, i cili është fqinj me Indinë, ka luftuar për të marrë nën kontroll pandeminë, duke imponuar disa nga bllokimet më të gjata në botë.

Fëmijët u kthyen në shkollë vetëm dy javë më parë pasi ishin jashtë klasave për 18 muaj – një shembull i hendekut arsimor që agjencia e Kombeve të Bashkuara për fëmijë, UNICEF, paralajmëroi kohët e fundit se po përkeqëson pabarazinë për miliona fëmijë në të gjithë Azinë Jugore.

Ashtu si vendet e tjera të pasura, Shtetet e Bashkuara janë akuzuar për grumbullimin e vaksinave dhe dhënien e përparësisë vaksinave përforcuese në vend që të ndihmojnë zona të botës që mbeten kryesisht të pavaksinuara.

Të mërkurën, Shtetet e Bashkuara autorizuan dozat e treta të vaksinave Pfizer për njerëzit e moshuar dhe në rrezik.

Sidoqoftë, Presidenti Joe Biden i ka shpallur Shtetet e Bashkuara “arsenalin” e vaksinave në botë në luftën kundër Covid-19 .

Biden i tha një samiti të udhëheqësve botërorë, se Shtetet e Bashkuara po dhurojnë një shtesë “historike” prej 500 milionë dozash vaksinash, duke e çuar angazhimin e përgjithshëm amerikan në mbarë botën në 1.1 miliardë.

Kësti i ri prej gjysmë miliard vaksinash do të jetë nga Pfizer dhe do të shkojë në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme siç përcaktohet nga Gavi, i cili bashkë-udhëheq Covax së bashku me Organizatën Botërore të Shëndetit.

Biden po sfidonte gjithashtu udhëheqësit botërorë që të vaksinonin 70 përqind të çdo vendi deri në shtator 2022, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Një zyrtar i lartë i administratës amerikane u tha gazetarëve se Uashingtoni “po dëshmon se ju mund të kujdeseni për tuajat, ndërsa ndihmoni të tjerët gjithashtu.”

Zyrtarët amerikanë gjithashtu mohojnë se po konkurrojnë në “diplomacinë e vaksinave” me Kinën autoritare dhe Rusinë, të cilat kanë përdorur vaksina të prodhuara në shkallë vendi për të mbushur vakumin e furnizimit në rajonet më pak të zhvilluara.

Ndërsa vala e fundit globale e koronavirusit arriti kulmin në fund të gushtit, virusi vazhdon të përhapet me shpejtësi, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara, i cili është zyrtarisht vendi më i goditur.

Rreth 4.7 milionë njerëz në mbarë botën kanë vdekur që kur shpërthimi që filloi në Kinë në dhjetor 2019, sipas një raporti të AFP nga burimet zyrtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb