SHBA po përgatitet të dërgojë sisteme raketash me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë, kanë njoftuar zyrtarët ukrainas .

Kjo pritet të jetë një nga paketat me mbështetjen më të madhe ushtarake për Ukrainën.

Zyrtarë të lartë ukrainas, duke përfshirë presidentin Volodymyr Zelenskiy dhe ministrin e jashtëm Dmytro Kuleba, javët e fundit kanë kërkuar vazhdimisht që SHBA dhe aleatët e saj të ofrojnë Sistemin e Raketave të Shumëfishta Launch, ose MLRS.

Sistemet e armëve të prodhuara në SHBA mund të lëshojnë një breshëri raketash qindra kilometra, shumë më larg se çdo sistem që ka tashmë Ukraina, të cilat ukrainasit argumentojnë se mund të jetë një ndryshim i lojës në luftën e tyre kundër Rusisë .

Kujtojmë se fillim të kësaj jave, Kuleba tha se nevoja më urgjente e Ukrainës është për sisteme të shumta raketore lëshimi (MLRS) për të kundërshtuar epërsinë ruse në armatimin e rëndë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb