Studentët e huaj, që cilët kërkojnë një vizë studenti, nuk do të mund të hyjnë në SHBA, nëse kurset e tyre janë vetëm në internet, gjë që ka të ngjarë të ndodhë në shumë universitete për shkak të koronavirusit, theksoi policia amerikane e imigracionit (ICE).

Qeveria e Donald Trump, i cili ka mbajtur një linjë të ashpër kundër imigracionit klandestin, ka pezulluar dhënien e disa vizave dhe kishte njoftuar që prej fillimit të korrikut se nuk do të lejojnë studentët e huaj të qëndronin në vend nëse kurset e tyre do të ishin vetëm në internet në kthim.

Përballë protestës së përgjithshme, universitetet prestigjioze të Harvardit dhe Instituti i Teknologjisë në Masaçusets menjëherë ngritën një ankesë që qeveria republikane e hodhi poshtë.

“Studentët me një status pas 9 Marsit nuk do të jenë në gjendje të hyjnë në SHBA për të marrë kurse në një shkollë amerikane në fillim të vitit shkollor nëse ndjekin një program 100% në internet”, kujtoi policia e imigracionit.

Para pandemisë, ishte e pamundur të përfitoje një vizë studenti duke ndjekur kurset vetëm në internet. SHBA-ja numëron rreth një milion studentë të huaj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: