Mijëra afganë janë në radhë para portave në përpjekje të dëshpëruara për të ikur nga vendi pasi talebanët erdhën në pushtet më 15 gusht. Zoti Biden tha të Dielën se SHBA kishte evakuuar gati 28,000 njerëz nga aeroporti javën e kaluar. Ai përballet me presionin për të zgjatur një afat për evakuimet përtej 31 gushtit.

Presidenti tha se diskutimet po zhvilloheshin me udhëheqësit e vendeve të tjera për shtyrjen e afatit, por se “shpresa jonë është se nuk do të na duhet”. “Nuk ka asnjë mënyrë për të evakuuar kaq shumë njerëz pa dhimbje dhe pamjet zemërthyer që shihni”, u tha Biden gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë

“Ne kemi bërë ndryshime, duke përfshirë shtrirjen e zonës së hyrjes përreth aeroportit – zonës së sigurt,” tha ai, duke shtuar: “Ne kemi një rrugë të gjatë për të bërë dhe shumë akoma mund të shkojnë keq.” Më herët, Pentagoni tha në një deklaratë se 18 avionë komercial do të përdoreshin për të ndihmuar transferimin e evakuuarve në vendet e treta nga vendet e sigurta jashtë Afganistanit.

Të paktën 20 persona kanë vdekur ndërsa mijëra radhë në radhët e aeroportit të Kabulit, tha një zyrtar i NATO -s për agjencinë e lajmeve Reuters, mes raporteve se disa ishin duke u shtypur për vdekje. Skena e së Dielës thuhet se ishte më e qetë se në ditët e mëparshme. Ministri i Forcave të Armatosura të Britanisë së Madhe, James Heappey tha se talebanët po bashkëpunonin dhe po fusnin njerëzit në radhë në Aeroportin Ndërkombëtar Hamid Karzai, duke e bërë procesin më të shpejtë për ata që shpresojnë të largohen.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb