SHBA-Ekonomia e Kalifornisë ka tejkaluar atë të Mbretërisë së Bashkuar për t’u bërë kështu ekonomi e pestë më e madhe në botë, sipas të dhënave të reja federale të bëra publike të premten.

Produkti i brendshëm bruto i Kalifornisë u rrit me 127 miliardë dollarë nga 2016 deri në 2017, duke tejkaluar 2.7 trilionë dollarë, thanë të dhënat. Ndërkohë, prodhimi ekonomik në Mbretërinë e Bashkuar u zvogëlua pak gjatë asaj kohe kur u mat në dollarë amerikanë, për shkak të luhatjeve të kursit të këmbimit.

“Ne kemi frymën sipërmarrëse në shtet dhe kjo tërheq shumë talente dhe para”, tha Sung Won Sohn, profesor i ekonomisë në Ishujt Channel Channel të Kalifornisë. “Dhe kjo është arsyeja pse, pavarësisht taksave të larta dhe rregulloreve të rënda qeveritare, më shumë njerëz po vijnë në shtet për t’u bashkuar me ne”.
(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: