Ashtu si në Tokë, Kina dhe Rusia përbëjnë kërcënimin më të madh për interesat e sigurisë kombëtare të SHBA-së edhe në hapësirë, sipas një raporti të ri të publikuar nga Agjencia amerikane e Shërbimeve Sekrete për Mbrojtjen.

Raporti me titull “Challenges to security in space” (”Sfidat e sigurisë në hapësirë”) vë në dukje se Kina dhe Rusia kanë rritur asetet e tyre hapësinore me gati 70% në dy vitet e fundit.

“Përpjekja për të modernizuar dhe rritur aftësitë për të dy vendet reflektohet në pothuajse të gjitha kategoritë kryesore të hapësirës si komunikimet satelitore, sensorët në distancë, demonstrimet e lidhura me navigimin dhe sfida shkencore dhe teknologjike”, vëren raporti i deklasifikuar.

”Të dyja vendet po rrisin forcimin e aftësive të tyre hapësinore duke rritur aftësinë e tyre për të kundërshtuar përpjekjet e SHBA”, citon ai.

Korrikun e kaluar, Kina testoi me sukses një ICBM përmes një mjeti hipersonik që rrethoi globin.

”Kjo demonstroi distancën dhe kohën më të madhe të fluturimit se çdo sistem armatimi të një sulmi tokësor kinez deri më sot”, vëren raporti.

Në nëntor 2021, Rusia kreu një provë rakete antisatelitore duke shkatërruar një nga satelitët e saj të vjetruar.

”Kina, për shkak të përfitimeve ekonomike në rritje, ka rritur aftësitë e saj dhe i ka kushtuar më shumë përpjekje financiare dhe ushtarake zhvillimit të aftësive të reja dhe të përmirësuara, ndërsa Rusia, nga ana tjetër, është më e dobët falë përpjekjeve të tjera të modernizimit ushtarak”, sipas analistëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb