FDA ka miratuar dozën përforcuese të vaksinës kundër Covid-19  Johnson & Johnson. Ky vendim vjen pas polemikave se një dozë e vaksinës është më pak efektive sesa mendohej më parë.

Paneli me 19 anëtarë  FDA-së votoi njëzëri të premten për të rekomanduar një goditje të dytë për rreth 15 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara që kanë marrë dozën e parë të vaksinës J&J.

Një ditë më parë, paneli rekomandoi një dozë të tretë të vaksinës me dy doza Moderna, dhe më parë miratoi dozat përforcuese të Pfizer-BioNTech .

Gati 10 milionë njerëz tashmë kanë marrë dozën përforcuese Pfizer në SHBA, ku 188 milionë njerëz, ose rreth 57 për qind e popullsisë, janë vaksinuar plotësisht, sipas të dhënave të mbledhura nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Zyrtarët e J&J i thanë panelit këshillues të premten se doza e dytë do të ndihmonte në rritjen e mbrojtjes imune të njerëzve duke filluar dy deri në gjashtë muaj pas dozës së tyre të parë.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb