Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken ka njoftuar ndihëm e re të SHBA-së për Ukrainën. Ndihma përfshin një paketë prej 1 miliardë dollarësh.

“Në kundërsulmin e vazhdueshëm, përparimi është përshpejtuar javët e fundit. Kjo ndihmë e re do të ndihmojë në mbajtjen e saj dhe për të ndërtuar një vrull të mëtejshëm, “tha Blinken në një konferencë shtypi me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba gjatë vizitës së tij në Kiev.

Paketa përfshin rifurnizimin e ukrainasve me armë, duke përfshirë sisteme të mbrojtjes ajrore, sistemet e raketash për HIMARS dhe municione. Për herë të parë në Ukrainë do të dërgohet edhe municion uraniumi, gjë që ka sjellë edhe reagimin e Rusisë që e quajti një akt çnjerëzor.

“Vendimi i administratës për të furnizuar armë me uranium është një tregues çnjerëzor. Me sa duket, me idenë e tij për të shkaktuar një “disfatë strategjike”, Uashingtoni është gati të luftojë jo vetëm çdo ukrainas të fundit, por edhe të eliminojë breza të tërë.”

Municionet e uraniumit mund të gjuhen nga tanket Abrams të prodhuara nga SHBA që do të mbërrijnë në Ukrainë këtë vjeshtë.

Ndërkohë, një sulm me raketa vrau të paktën 17 njerëz dhe plagosi dhjetëra të tjerë në një treg në qytetin lindor të Kostiantynivka. Ky është sulmi më i rëndë në muajt e fundit, ndërsa presidenti ukrainas Volodomyr Zelensky e cilësoi çnjerëzor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb