Shtetet e Bashkuara të martën paralajmëruan Turqinë kundër nisjes së një operacioni të ri ushtarak në veri të Sirisë, duke thënë se aleati i vështirë i NATO-s do të rrezikonte trupat amerikane.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të hënën se Turqia së shpejti do të nisë një operacion të ri ushtarak në veri të Sirisë për të krijuar një “zonë sigurie” 30 kilometra (19 milje) përgjatë kufirit.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për raportet dhe diskutimet e rritjes së mundshme të aktivitetit ushtarak në Sirinë veriore dhe, në veçanti, ndikimin e tij në popullatën civile,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price.

“Ne dënojmë çdo përshkallëzim. Ne mbështesim ruajtjen e linjave aktuale të armëpushimit,” tha ai.

Në Kombet e Bashkuara, zëdhënësi Stephane Dujarric tha se përparësia për Sirinë e goditur nga lufta duhet të jetë një zgjidhje politike dhe ndihma humanitare.

“Ne mbështesim integritetin territorial të Sirisë dhe ajo që asaj i duhet nuk janë më shumë operacione ushtarake nga asnjëra anë,” u tha Dujarric gazetarëve.

Turqia ka nisur tre ofensiva në Siri që nga viti 2016 që synojnë të shtypin luftëtarët kurdë sirianë që ndihmuan fushatën e udhëhequr nga SHBA kundër grupit të Shtetit Islamik, i njohur gjithashtu si ISIS.

Të ashtuquajturat Njësitë e Mbrojtjes së Popullit (YPG) konsiderohen “terroriste” nga Turqia, e cila i sheh ata si pjesë e lëvizjes separatiste të ndaluar të PKK në vend.

Turqia urdhëroi inkursionin e fundit në tetor 2019 kur presidenti i atëhershëm i SHBA Donald Trump, pas bisedimeve me Erdogan, tha se trupat amerikane kishin kryer misionin e tyre në Siri dhe do të tërhiqeshin.

Mes një reagimi të ashpër edhe nga disa prej aleatëve të Trump, nënpresidenti i atëhershëm i SHBA, Mike Pence fluturoi në Turqi dhe arriti një marrëveshje me Erdoganin që kërkonte një pauzë në luftime.

“Ne presim që Turqia të përmbushë deklaratën e përbashkët të tetorit 2019, duke përfshirë ndalimin e operacioneve sulmuese në Sirinë verilindore”, tha Price.

“Ne i njohim shqetësimet legjitime të sigurisë së Turqisë në kufirin jugor. Por çdo ofensivë e re do të minonte më tej stabilitetin rajonal dhe do të vinte në rrezik forcat e SHBA në fushatën e koalicionit kundër ISIS,” tha Price.

Fjalimi i Erdoganit për një ofensivë vjen ndërsa ai kërcënon të bllokojë anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë, të cilat kanë kërkuar t’i bashkohen aleancës perëndimore nga alarmi ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Erdogan ka pretenduar mbështetje për PKK-në në dy shtetet nordike, të cilat po planifikojnë bisedime të nivelit të lartë me Turqinë për të lehtësuar shqetësimet e saj.

Pas vendimit të papritur të tërheqjes së Trump në 2019, YPG-ja kërkoi mbrojtje nga presidenti sirian Bashar al-Assad dhe Rusia, mbështetësi kryesor i regjimit, i cili pa një mundësi kryesore për të zëvendësuar Shtetet e Bashkuara si lojtarin kryesor.

Rusia dhe Turqia më pas negociuan një armëpushim, i cili kryesisht është mbajtur.

Trump shpejt ndryshoi kursin e tërheqjes dhe ka rreth 900 trupa amerikane ende zyrtarisht në Siri, si pjesë e luftës kundër lëvizjes së Shtetit Islamik.

Presidenti Joe Biden nuk ka treguar asnjë dëshirë për të tërhequr trupat pavarësisht daljes së tij nga lufta 20-vjeçare në Afganistan vitin e kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb