Një tjetër mysliman në shtetin amerikan New Mexico u vra ndërsa autoritetet njoftuan të shtunën se po punojnë për të vërtetuar nëse vrasjet e 4 myslimanëve në nëntë muajt e fundit janë të lidhura.

Shefi i policisë në Albuquerque, Harold Medina u tha gazetarëve se “një i ri që është pjesë e komunitetit mysliman u vra të premten”.

Ai vuri në dukje se vrasja mund të lidhet me tre myslimanë të tjerë që u vranë në “të shtëna në pritë” në nëntë muajt e fundit.

Zyrtarët përsëritën kërkesën e tyre që kushdo që ka informacion rreth vrasjeve të kontaktojë policinë.

Masat e sigurisë janë shtuar edhe në pjesë të caktuara të qytetit ku jeton komuniteti musliman.

Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), organizata më e madhe myslimane për të drejtat e njeriut në vend, e rriti shpërblimin në 10 mijë dollarë, nga 5 mijë dollarë, për informacionin që çon në një të dyshuar ose të dyshuar për vrasjet.

Zyrtari i policisë së Albuquerque-s, Kyle Hartsock tha të enjten se personi ose personat që kanë vrarë myslimanët gjatë nëntë muajve të fundit mund të jenë i njëjti person ose individë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb