Shefja e ndihmës amerikane, Samantha Power premtoi të hënën 1.18 miliardë dollarë për të ndihmuar në shmangien e urisë në Bririn e Afrikës dhe u kërkoi vendeve të tjera, përfshirë Kinën, të bëjnë më shumë për të luftuar një krizë ushqimore të rënduar nga pushtimi rus në Ukrainë.

Power shprehu alarmin se lufta si dhe ndryshimet klimatike po përkeqësojnë urinë në mbarë botën.

“Sot ne po përballemi me diçka edhe më shkatërruese pasi jo vetëm që dhjetëra miliona njerëz po përballen me atë uri të rëndë, por shumë prej tyre janë në rrezik të vdekjes së plotë të urisë,” tha ajo në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Power, administrator i Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, tha se situata ishte veçanërisht e rëndë në Somalinë e trazuar, Etiopinë e goditur nga konflikti dhe Kenia, i ashtuquajturi Briri i Afrikës, i cili parashikohet të përjetojë thatësirën e pestë radhazi më vonë këtë vit.

Duke njoftuar një vizitë në Bririn e Afrikës këtë fundjavë, Power tha se të paktën 1,103 fëmijë atje dihet se kanë vdekur dhe rreth shtatë milionë fëmijë të tjerë janë të kequshqyer rëndë.

“Tani ne kemi nevojë që të tjerët të bëjnë më shumë, përpara se të godasë uria, përpara se miliona fëmijë të tjerë ta gjejnë veten në teh të thikës”, tha ajo.

Çmimet globale të ushqimit janë rritur në qiell për shkak të luftës në Ukrainë, një eksportues kryesor i grurit, me anijet luftarake ruse që bllokojnë portet ndërsa Kievi vendos mina për të shmangur një sulm të frikshëm amfib.

Power kritikoi politikat “e keqe” të Rusisë, por fajësoi gjithashtu Kinën, e parë nga Shtetet e Bashkuara si një konkurrent kryesor global, për kufizimet e saj tregtare mbi plehrat dhe “grumbullimin” e grurit.

Nëse Kina do të lëshonte plehra ose drithëra në tregun global ose në Programin Botëror të Ushqimit, kjo “do të lehtësonte ndjeshëm presionin mbi çmimet e ushqimeve dhe plehrave dhe do të demonstronte fuqishëm dëshirën e vendit për të qenë një lider global dhe një mik për ekonomitë më pak të zhvilluara të botës”, tha ajo. .

Ajo lëshoi ​​gjithashtu një kritikë të heshtur ndaj Indisë, e cila shihet nga Uashingtoni si një aleate në zhvillim, por ka refuzuar të shmangë partnerin historik Rusinë dhe ka vendosur ndalimin e saj të eksportit të grurit.

Duke lavdëruar Indonezinë për heqjen e kufizimeve ndaj vajit të palmës, Power tha: “Ne inkurajojmë vendet e tjera të bëjnë lëvizje të ngjashme, veçanërisht pasi disa nga vendet që kanë vendosur ndalime të tilla nuk kanë qenë të gatshme të kritikojnë armiqësinë e qeverisë ruse.”

“Vendet që e kanë përballuar këtë luftë nuk duhet të heqin dorë nga kjo krizë globale ushqimore,” tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb