Helikopteri Ingenuity i NASA -s do të bëjë së shpejti fluturimin e tij të 60-të në Mars, njoftoi dje agjencia amerikane e hapësirës .

Fluturimi i 60-të i Ingenuity për në Planetin e Kuq pritet më 25 shtator. Sipas projektimit të misionit, pritet të arrijë një lartësi prej 10 metrash dhe të kalojë një distancë prej 326 metrash për 124 sekonda.

Specifikimet e tij kërkonin fluturime që zgjasin deri në 90 sekonda, me qëllim që çdo herë të kalonin një distancë prej gati 300 metrash, duke arritur një lartësi prej 3-4,5 metra mbi sipërfaqen e Planetit të Kuq.

Ingenuity mbërriti në Kraterin Jezero të Marsit më 18 shkurt 2021, i bashkangjitur me roverin Perseverance të NASA-s.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: