Departamenti amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) tha se ka transferuar një nga dy avionët F-35 të dedikuara për Turqinë në Bazën Ajrore Luke në Arizona. Duke folur për AA, zëdhënësi i Pentagonit Eric Pahon tha se “një avion tjetër do të dërgohet nesër”.


Ai përsëriti shqetësimet e SHBA-së lidhur me blerjen e Turqisë të sistemit raketor S-400 nga Rusia. Lidhur me trajnimin e pilotëve turq në bazën e Arizonës, Pahon tha se ende nuk ka ndonjë ndryshim dhe se “trajnimet do të vazhdojnë”.


Dy F-35 të dorëzuara tashmë Turqisë gjenden aktualisht në Bazën Ajrore Luke në Arizona, ku pilotët janë duke u trajnuar. Avionët janë caktuar të transferohen në Turqi në muajin nëntor.


Një zëdhënës tjetër i Pentagonit tha se pilotët turq do të vazhdojnë trajnimin mbi F-35 në Arizona megjithë vendimin e Pentagonit për të pezulluar dorëzimin e pjesëve.

Turqia u bë pjesë e Programit të Përbashkët Luftarak F-35 në vitin 2002 dhe ka investuar më shumë se 1,25 miliardë dollarë. Ajo gjithashtu prodhon pjesë të ndryshme të avionëve për të gjitha variantet e F-35 dhe konsumatorët.

Vendimi i Turqisë për të blerë sistemin rus S-400 ka çuar në tensione me Washingtonin, i cili në fillim të javës pezulloi ofrimin e pjesëve dhe shërbimeve të nevojshme për Turqinë për pranimin e avionëve luftarakë F-35.

Zyrtarët amerikanë kanë sugjeruar që Turqia duhet të blejë sistemin raketor amerikan Patriot në vend të sistemit rus S-400, duke argumentuar se ai nuk përputhet me sistemet e NATO-s dhe ekspozon avionin F-35 ndaj mashtrimeve të mundshme ruse, duke përfshirë përpjekjet e fshehta për të marrë informacione kritike mbi avionin, që më pas mund të përcillen në Rusi.

Në përgjigje të pozicionit të SHBA-së se sistemi raketor S-400 është i papajtueshëm me pajisjet ushtarake të NATO-s, ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu dje tha se sistemi do të shërbejë vetëm për përdorim të Turqisë.

“Nuk duhet të integrohet në sistemin e NATO-s dhe ky nuk është qëllimi ynë. Është për përdorim vetjak. Ky sistem nuk do të konsiderojë si armik asnjë sistem të NATO-s, përfshirë avionin F-35”, ka thënë kryediplomati turk.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: