SHBA lëshoi ​​një thirrje të fortë  duke u kërkuar të gjithë qytetarëve amerikanë që të largohen menjëherë nga Haiti.

“Duke pasur parasysh situatën aktuale të sigurisë dhe sfidat e infrastrukturës, qytetarët amerikanë në Haiti duhet të largohen nga Haiti sa më shpejt të jetë e mundur përmes transportit komercial ose privat”, tha Departamenti i Shtetit në një njoftim.

Departamenti rekomandoi gjithashtu që qytetarët amerikanë të kenë kujdes ekstrem në udhëtimet nëpër vend dhe të shmangin demonstratat dhe grumbullimet e mëdha të njerëzve.

Në fund të korrikut, Uashingtoni lëshoi ​​një paralajmërim “Mos udhëtoni në Haiti” duke përmendur rrëmbimin, krimin, trazirat civile dhe infrastrukturën e dobët të kujdesit shëndetësor. Departamenti urdhëroi gjithashtu largimin e anëtarëve të familjes së punonjësve të qeverisë amerikane dhe personelit jourgjent të qeverisë amerikane.

Dhuna e bandave në vitet e fundit e ka zhytur kombin e Karaibeve në një krizë të paprecedentë. Bandat kontrollojnë 80% të kryeqytetit Port-au-Prince, i cili është shtëpia e 3 milionë njerëzve që janë të ekspozuar ndaj përdhunimeve, torturave dhe rrëmbimeve. Grupet lokale jofitimprurëse kanë dokumentuar 539 rrëmbime që nga janari.

Që nga fillimi i këtij viti, më shumë se 2,400 njerëz në Haiti thuhet se kanë humbur jetën në dhunën ku përfshihen bandat.

Në fillim të këtij muaji, një infermiere amerikane dhe vajza e saj u liruan dy javë pasi u rrëmbyen në Haiti.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb