SHBA ka ndaluar sot importin e arit të ri rus dhe ka vendosur sanksione ndaj mbi 100 objektivave.

Thesari i SHBA tha në një deklaratë se kishte vendosur sanksione ndaj 70 subjekteve, shumë prej të cilave tha se janë kritike për bazën industriale të mbrojtjes ruse, si dhe 29 persona në një përpjekje për të penguar aftësinë e Rusisë për të zhvilluar dhe vendosur armë dhe teknologji të përdorura në pushtimi i Ukrainës.

Sekretarja e Thesarit, Janet Yellen, tha në një deklaratë: “Të synosh industrinë ruse të mbrojtjes do të degradojë aftësitë e (presidentit rus Vladimir) Putin dhe do të pengojë më tej luftën e tij kundër Ukrainës, e cila tashmë është rrënuar nga morali i dobët, zinxhirët e prishur të furnizimit dhe dështimet logjistike”.

Gjithashtu u sanksionua konglomerati shtetëror rus i hapësirës ajrore dhe mbrojtjes Rostec dhe United Aircraft Corporation, prodhuesi i avionëve luftarakë të Rusisë MiG dhe Sukhoi.

Thesari i SHBA-së tha se synonte “të dobësonte aftësinë e Rusisë për të vazhduar sulmin e saj ajror ndaj Ukrainës”.

Të dielën, Mbretëria e Bashkuar, SHBA, Kanadaja dhe Japonia nisën samitin e G7 duke ndaluar importet e arit rus.

Ndalimi do të zbatohet për arin e saponxjerre ose të rafinuar, por nuk do të ndikojë në arin e eksportuar më parë me origjinë ruse.

Duke folur për këtë lëvizje, kryeministri Boris Johnson tha: “Masat që kemi shpallur sot do të godasin drejtpërdrejt oligarkët rusë dhe do të godasin në zemër të makinës luftarake të Putinit”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb