Një zëdhënës i Pentagonit ka thënë se nuk i takon Rusisë të vendosë nëse Suedia dhe Finlanda i bashkohen NATO-s.

John Kirby i bëri komentet pasi udhëheqësi rus Vladimir Putin paralajmëroi se bashkimi i Finlandës në aleancën perëndimore do të ishte një “gabim”.

“Asnjë komb tjetër nuk mund të vendosë veton ndaj asaj që një shtet sovran dëshiron të bëjë në lidhje me aleancat e tij”, tha John Kirby për BBC.

Ai shtoi se SHBA-të kishin parë prova anekdotike se trupat ruse po luftonin me çështje morale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb