Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken deklaroi se kanë vendosur një numër të madh të zyrtarëve të Etiopisë dhe Eritreas në listën e sanksioneve për shkak të papërgjegjësisë së tyre për krizën në Tigray.

Sekretari Blinken njoftoi se po ndërmarrin hapa të reja në lidhje me krizën e vazhdueshme në rajonin Tigray të Etiopisë.

Duke theksuar se ata janë thellësisht të shqetësuar për vazhdimin e krizës, Blinken argumentoi se shkeljet e rënda të të drejtave të njeriut në Tigray janë ende duke vazhduar dhe se autoritetet etiopiane dhe eritrease janë përgjegjëse për këtë.

Blinken ftoi qeverinë etiopiane të mbajë premtimet e saj për të mbajtur përgjegjës ata që kryen shkelje të të drejtave të njeriut në rajon dhe i bëri thirrje Eritreas të tërheqë trupat e saj në rajonin e njohur ndërkombëtarisht.

Ai tha se për shkak të mungesës së një zhvillimi të rëndësishëm në rajon, ish-zyrtarët etiopias dhe eritreas dhe anëtarët e Frontit për Çlirimin e Popullit Tigray (TPLF) do t’i nënshtrohen sanksioneve të vizave.

Sekretari amerikan theksoi se ata kanë vendosur kufizime të gjera mbi mbështetjen ekonomike dhe mbështetjen e sigurisë për Etiopinë dhe se ata mund të zgjerojnë më tej këto sanksione dhe kufizime kur është e nevojshme. Blinken shtoi se kufizimet aktuale në Eritrea mbeten të pandryshuara.

Forcat TPLF që sundojnë provincën e Tigray më 3 nëntor 2020 sulmuan trupat e Komandës Veriore të Etiopisë ndërsa kryeministri Abiy Ahmed vendosi të ndërmarrë një aksion ushtarak kundër TPLF të nesërmen.

Ushtria më 28 nëntor 2020 pushtoi qytetin e Mekelle-s, nën kontrollin e forcave rebele TPLF të cilët nuk pranuan të dorëzoheshin.

Megjithëse kryeministri Ahmed njoftoi se faza e fundit e operacionit u përfundua pasi Mekelle u çlirua, përleshjet thuhet se po vazhdojnë ende në rajon.

Për gati 30 vjet, numri i personave të zhvendosur në provincë të administruar nga TPLF arriti në 900 mijë dhe numri i atyre që ikën në Sudan kaloi mbi 75 mijë.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb