SHBA-të kanë vendosur sanksione ndaj zyrtarëve të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, të akuzuar për komplot të atentateve, ndaj ish-këshilltarit të sigurisë kombëtare John Bolton dhe ish-Sekretarit të Shtetit Mike Pompeo.

Sanksionet synojnë Mohammad Reza Ansari, një zyrtar me një njësi të Forcave të IRGC-Qods “të ngarkuar me ndërmarrjen e operacioneve të fshehta jashtë vendit, duke përfshirë planifikimin dhe kryerjen e operacioneve të inteligjencës dhe vdekjeprurëse kundër disidentëve iranianë dhe shtetasve të tjerë jo-iranianë në Shtetet e Bashkuara, në Mesme Lindja, Evropa dhe Afrika,” sipas një njoftimi nga Departamenti i Thesarit i SHBA.

Synohet po ashtu një shtetas të dyfishtë iranian dhe turk, Hossein Hafez Amini, i cili “përdor lidhjet e tij në industrinë e aviacionit dhe linjën e tij ajrore me bazë në Turqi, Rey Havacilik Ithalat Ihracat Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirketi (Rey Airlines), për të ndihmuar IRGC- Operacionet e fshehta të QF, përfshirë komplotet e rrëmbimit dhe atentatit që synojnë disidentët e regjimit iranian në Turqi.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: