Përpjekjet e Kinës për të ushtruar ndikim të fshehtë mbi Perëndimin janë po aq shqetësuese sa dhe ndikimi rus, tha drejtori i CIA-s

Mike Pompeo, tha për BBC se gjurmët e Kinës në këtë lloj ndikimi janë madje më të mëdha se ato të Rusisë.

Si shembuj, ai citoi përpjekjet për të vjedhur informacionin e tregut të SHBA si dhe infiltrimin e shkollave dhe spitaleve.

Ndërhyrja ruse ka qenë fokusi i debatit politik në Uashington me pohimet për hakmarrje dhe dhënie informacioni. Por shefi i CIA-s tha se Kina ka bërë një ndryshim akoma më të madh në aftësinë për të pasur impakt me influencën e saj.

 (e.f/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: