Presidenti Joe Biden dyshohet se dërgoi shefin e CIA-s William Burns në një mision sekret në Moskë dhe më pas në Kiev në mes të janarit, sipas një raporti në Neue Zürcher Zeitung (NNZ) të mërkurën. Shtëpia e Bardhë dhe CIA trajtuan akuzat të enjten, duke thënë se nuk ishte e vërtetë që SHBA i kishte ofruar Rusisë 20% të territorit ukrainas si pjesë e një propozimi për paqe.

Sipas bisedave konfidenciale me dy ligjvënës gjermanë që merren me politikën e jashtme, njëri nga koalicioni qeverisës, tjetri nga opozita, Burns thuhet se ofroi një marrëveshje “tokë për paqe” në të cilën Rusia do të mbante rreth “20% të territorit të Ukrainës”, rreth sa madhësia e Donbass.

Gazeta zvicerane-gjermane përmendi propozimin e supozuar kalimthi, duke u fokusuar në zinxhirin e ngjarjeve që çuan tek kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti amerikan Joe Biden të njoftonin se do të dërgonin tanke të rënda Leopard 2 dhe Abrams në qeverinë në Kiev.

Raporti i NZZ nuk është “i saktë” dhe CIA do të thotë të njëjtën gjë, tha për Newsweek zëvendës zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Sean Davett. Një zyrtar i CIA-s i tha më pas gazetës amerikane se raportet për një udhëtim sekret në Moskë nga Burns, ose një propozim paqeje në emër të Shtëpisë së Bardhë ishin “plotësisht të rreme”.

Washington Post raportoi më herët se Burns kishte bërë një udhëtim sekret në Kiev përpara njoftimit të tankeve, në mënyrë që të takohej dhe të informonte presidentin ukrainas Vladimir Zelensky.

Nga ajo që dy politikanët gjermanë i thanë NZZ-së, oferta e paqes la të kuptohej një ndarje në Uashington lidhur me konfliktin. Ndërsa Burns dhe Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan duan të përfundojnë luftimet në Ukrainë shpejt për t’u fokusuar në Kinë, Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin janë të përkushtuar të mbështesin Kievin.

Gazeta zvicerane më tej vuri në dukje një raport të fundit nga Korporata Rand, duke i kërkuar Uashingtonit që të shmangte një “luftë të gjatë” në Ukrainë, ndër arsyet e tjera, në mënyrë që SHBA të mund të përqendrohet në Kinë.

Si Ukraina ashtu edhe Rusia refuzuan propozimin e SHBA-së, pohoi NZZ. Kievi tha se nuk ishte i gatshëm të heqë dorë nga ndonjë territor, ndërsa Moska ishte e sigurt për fitoren. I pyetur për raportin e NZZ-së, zëvendës përfaqësuesi i parë i përhershëm i Rusisë në OKB, Dmitry Polyanskiy, tha për Newsweek se e konsideronte atë “interesant”, por nuk pranoi të komentonte mbi “spekulimet”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb