Shefi i Këshillit Evropian Charles Michel ka dënuar sulmin me raketa ruse në Kremenchuk dhe e ka quajtur atë një “sulm të tmerrshëm pa dallim”.

“Taktikat ruse të frikësimit nuk do të funksionojnë kurrë. Ukraina do të mbizotërojë me mbështetjen e partnerëve të saj në G7 dhe më gjerë. Ngushëllimet e mia të thella për familjet e viktimave,” tha ai.

Diku tjetër, ministria e jashtme franceze tha se Kremlini “duhet të mbahet përgjegjës për veprimet e tij”.
Në një deklaratë, ministria tha: “Duke bombarduar pa dallim civilët dhe infrastrukturën civile në të gjithë Ukrainën, Rusia vazhdon shkeljet e saj të tmerrshme të ligjit ndërkombëtar humanitar.

“Rusia duhet të mbahet përgjegjëse për veprimet e saj. Franca mbështet luftën kundër mosndëshkimit në Ukrainë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb